Dalīties:

Audzēs valsts parādu?! Ministrijas prasa papildus 2 miljardus nākamā gada budžetā

Plānojot 2024. gada valsts budžetu, ministrijas un citas valsts iestādes ir iesniegušas savus prioritāros pasākumus 2024.gadam par gandrīz 2 miljardiem eiro. Prioritārie pasākumi ir ministriju papildus vēlmes tam finanšu apjomam, kāds jau iepriekšējos gados ir bijis. Finanšu ministrs par šo summu pat ir priecīgs, jo ministriju prasības ir par 250 miljoniem eiro mazākas nekā pagājušā gadā. Prioritāro pasākumu detalizēts pozīciju izklāsts vēl nav publiskots, tomēr ir zināms, ka Veselības ministrija ir pieprasījusi gandrīz 400 miljonus, Iekšlietu ministrija 330 miljonus, Izglītības ministrija gandrīz 300 miljonus eiro, bet citu ministriju pieprasītās summas ir mazākas.
Lai gan publiski tiek norādīts, ka Izglītības ministrijas papildus finansējums ir nepieciešams pedagogu algu celšanai, no visiem prioritārajiem pasākumiem tas veido tikai vairāk par ceturto daļu no pieprasītā finansējuma. Pārējais finansējums ir domāts pārejai uz izglītību valsts valodā, digitālo risinājumu ieviešanā un uzturēšanā, zinātnē, piemēram, Eiropas Kosmosa aģentūrā un Kodolpētījumu organizācijā, un citām jomām.
Finanšu ministrija vakardien atjaunināja ziņojumu par makroekonomiskajiem rādītājiem. Iekšzemes kopprodukts šī gada otrajā ceturksnī, rēķinot pret pagājušo gadu, pirmo reizi kopš pandēmijas laikiem ir bijis negatīvs. Finanšu ministrijas oficiālie dati par vispārējo valdības bilanci ir -4,0% no IKP un valsts pamatbudžeta bilance ir sliktāka nekā pirmajā pandēmijas gadā. Laikam tikai “Jaunā Vienotība” uzskata, ka valstī viss ir kārtībā.
Parasti Ministru kabinetā budžeta pieņemšanas procesā ministriju prasības tiek samazinātas un viss finansējums netiek piešķirts, tomēr izskatās, ka valsts vēlas turpināt dzīvot uz parāda un trūkstošo naudu kārtējo reizi aizņemties. Kariņa valdībai jau ir paradums katru gadu aizņemties aptuveni 2 miljardus eiro. Ja netiks mainīta valdība uz nacionāli konservatīvu un ekonomiski atbildīgu, tad ekonomiskā situācija valstī nevar uzlaboties un valsts parāds būs jāatdod mūsu bērniem un mazbērniem. Saeimā budžeta likumprojektu plānots iesniegt 12.oktobrī.
Dalies ar rakstu:

Komentāri