Dalīties:

23.janvārī Kanādas tiesa atzina, ka Džastina Trudo valdība rīkojās nepamatoti, izmantojot īpašas pilnvaras un iedarbinot “Ārkārtējās situācijas” likumu 2022.gadā, lai pārtrauktu “Brīvības konvoju” jeb plašus kravas automašīnu vadītāju protestus pret ko*id ierobežojumiem. Tiesnesis Ričards Moslijs savā lēmumā rakstīja, ka šis solis bija “nepamatots” un izraisīja Kanādas tiesību un brīvību hartas pārkāpumu.

Kā zināms, “Ārkārtējās situācijas” likuma izmantošana ļāva valdībai arestēt “Brīvības konvoja” vadītājus, iesaldēt protestētāju bankas kontus un konfiscēt citu pilsoņu ziedojumus.

Kad pagājušā gada februārī cits tiesnesis publiskā izmeklēšanā paziņoja, ka valdība rīkojusies pareizi, Kanādas Pilsoņu brīvību asociācija un Kanādas Konstitūcijas fonds iesniedza tiesā prasību par pārskatīšanu, apgalvojot, ka valdības veiktā “Ārkārtējās situācijas” likuma izmantošana ir pretrunā ar valsts tiesību un brīvību hartu.

Jāpiebilst, ka bijušais Tieslietu ministrs Deivids Lameti, kurš piedalījās “Ārkārtējās situācijas” likuma ieviešanā, paziņoja par savu atkāpšanos no amata parlamentā tikai dažas dienas pēc tiesas lēmuma. Lameti tika atbrīvots no ministra amata 2023.gada vasarā kopā ar vēl vairākiem nepopulāriem ko*id ēras politiķiem.

Jāatceras, ka Kanāda līdzīgi kā Latvija izcēlās ar drakoniskiem ierobežojumiem vēl 2022.gada sākumā. Kanādas tiesa ir atzinusi, ka ārkārtējā stāvokļa ieviešana bija antikonstitucionāla, bet Latvijas tiesas tikai maznozīmīgos gadījumos atzinusi valsts rīcību par neatbilstošu.

Dalies ar rakstu:

Komentāri