Dalīties:

Vašingtonas Universitātes pētnieki veikuši pirmo izmēģinājumu izgaismot mākoņus un atstarot daļu saules staru atpakaļ kosmosā, lai uz laiku atvēsinātu planētu. Pētījuma vadītājs Roberts Vuds apgalvo, ka, mākslīgi izgaismojot 15% jūras mākoņu, zemeslode varētu atdzist par aptuveni vienu grādu. Eksperiments veikts Kalifornijā ar iekārtu, kas līdzinās “sniega pūtējam”, un tas atmosfērā vienmērīgi izsmidzina sāls daļiņas, kuru lielums ir aptuveni 1/700 daļa no cilvēka mata biezuma. Ja eksperiments tiks uzskatīts par veiksmīgu, nākamā posma mērķis būs mainīt mākoņu sastāvu virs okeāniem.

Tomēr ideja par iejaukšanos dabā ir tik strīdīga, ka pētnieki eksperimenta detaļas turēja noslēpumā, bažījoties, ka kritiķi mēģinās to apturēt. Arī zinātnieku aprindās par šo tematu nav vienprātības. Pagājušā mēneša beigās vairāk kā trīsdesmit augsta līmeņa atmosfēras zinātnieku grupa zinātniskajā žurnālā “Science Advances” norādīja, ka pašlaik “trūkst skaidras izpratnes par saistību starp sāls izsmidzināšanu un meteoroloģiskajiem apstākļiem”. Arī iepriekš pētījumā, kas 2017. gadā publicēts žurnālā “Nature Communications”, norādīts, ka aerosoli, iespējams, varētu izraisīt sausuma, viesuļvētru un vētru pieaugumu. Tāpat tie var mainīt nokrišņu režīmu globālā un reģionālā līmenī, attiecīgi ietekmējot lauksaimniecības procesus un ūdens apgādi.

Šo un līdzīgus projektus finansē ASV valdība, universitātes, dažādi fondi un privātie sponsori, kā piemēram, Microsoft dibinātājs Bils Geitss.

Dalies ar rakstu:

Komentāri