Dalīties:

Jau ilgu laiku viens no sāpīgākajiem jautājumiem Latvijā ir demogrāfiskā situācija, kuras uzlabošanai valsts šobrīd nedara praktiski neko. Īpaši pēdējā laikā uzmanību piesaista daudzie miljonu izšķērdēšanas skandāli un nepabeigtie projekti, bet salīdzinoši skopa informācija ir par to, cik krasi samazinās Latvijas iedzīvotāju skaits.  Fakti ir nepielūdzami – 30 gadu laikā esam zaudējuši gandrīz 30% iedzīvotāju, un Latvijai ir tik straujš iedzīvotāju skaita kritums kā reti kurai pasaules valstij.

Vairāk nekā 20 gadus dabiskais pieaugums mūsu valstī ir negatīvs, bet kopš 2021. gada katru gadu mirušo skaits divreiz pārsniedz dzimušo skaitu. Šī gada sākumā valstī dzīvoja 1,8 miljoni cilvēku – par 18 ar pusi tūkstošiem mazāk nekā 2023. gadā. Līdz ar iedzīvotāju skaita samazināšanos, tiek slēgtas skolas un bērnudārzi, vietējiem uzņēmējiem ir jāorientējas uz eksporta tirgu, jo Latvijas tirgus kļūst pārāk mazs, pasliktinās veselības aprūpes kvalitāte un pieejamība.

No otras puses, kāda nozīme palielināt dzimstību, ja jaunieši un darbspējīgie iedzīvotāji turpina pamest Latviju. Kā skaidro Latvijas Darba devēju konfederācijas finanšu un nodokļu eksperts Jānis Hermanis, kopumā Latviju atstājuši ap 200 tūkstošiem cilvēku, ko no valsts budžeta esam audzinājuši un skolojuši. Apmēram 100 tūkstoši latviešu dzīvo Lielbritānijā, Šveicē, Norvēģijā un tikpat citās ES valstīs. Tā ir Latvijas “subsīdija” bagātajām Eiropas valstīm, kas mērāma miljardos. Vai turpināsim “dāvināt” savus iedzīvotājus bagātajām Rietumu valstīm?

Koalīcijai demogrāfijas jautājums nekad nav bijis dienaskārtībā, bet ilgtermiņā šis ir pats svarīgākais jautājums nācijas pastāvēšanai. Lai kaut kas mainītos, ir jāmainās esošajai koalīcijai un valdības prioritātēm, lai stipras ģimenes un tradicionālās vērtības būtu cieņā un godā ne vien ar vārdiem, bet reālā finansiālā atbalstā.

Dalies ar rakstu:

Komentāri