Vai šīs ir īstais laiks runāt par ģimenes jēdziena nostiprināšanu Latvijas Satversmē?
Kad mūsu valsts likumdošanas pamatlicēji veidoja mūsu valsts pamatlikumu jeb Satversmi, tad viņiem noteikti pat prātā neienāca, ka pēc aptuveni simts gadiem Latvija būs valsts, kurā par ģimeni tiks atzīta arī divu sieviešu savienība un sabiedrība diskutēs par viendzimuma pāru attiecību valstisku atzīšanu. Lai cik tas, iespējams, liktos neticami šodien, taču Latvijas valsts ir radusies tieši uz kristīgās ticības un kristīgo vērtību pamata. Mūsu pirmā inteliģence ir nākusi no Vidzemes draudžu skolotāju semināra, un to zina arī mūsu pašreizējā valdība. 2013. gadā mūsu tagadējais prezidents Egils Levits izveidoja Latvijas Satversmes preambulas projektu ar mērķi uzsvērt, ka Latvija nav nejaušs vēstures blakusprodukts, bet gan mērķtiecīgi radīta valsts, un latviešu identitātei ir divas saknes — latviešu tautas dzīvesziņa un kristīgās vērtības.
Lai stiprinātu šīs vēsturiskās vērtības, Saeima ceturtdien, 14. janvārī, nodeva Juridiskajai komisijai skatīšanai Nacionālās apvienības (NA) ierosinājumu Satversmē labot 110. pantu, nosakot, ka ģimene ir savienība starp vīrieti un sievieti. Par grozījumu nodošanu komisijai nobalsoja 47 deputāti, pret – 25 deputāti. Tai pat laikā mūsu premjers Krišjānis Kariņš uzskata, ka šis priekšlikums ir nelaikā un nevietā. “Mums valstī šobrīd ir daudz degošākas lietas, par kurām runāt – kā mēs pārvarēsim “Covid” pandēmiju, kā ieviesīsim vakcināciju, kā nodrošināsim ekonomikas stimulēšanu, lai pēc pandēmijas mēs būtu pēc iespējas labāk pozicionēti. Un šobrīd sākt diskusijas par Satversmes grozījumiem, man liekas, ir nepareizais laiks,” pirmdien pēc koalīcijas sadarbības sanāksmes medijiem sacīja premjers. Interesanti, ka praktiski ar šādu pašu uzskatu savā instagram profilā dalījusies arī kāda Re:Baltica žurnāliste, uzsverot, ka šajā laikā runāt par ģimenes jēdzienu ir nežēlīgi un aprobežoti (ieraksts nav redzams, jo instagram stāsti (stories) dzēšas pēc 24h.
https://www.lsm.lv/raksts/zinas/latvija/karins-sis-nav-istais-laiks-diskusijam-par-gimenes-jedziena-noteiksanu-satversme.a388503/
https://www.lsm.lv/raksts/zinas/latvija/saeima-skatis-nacionalas-apvienibas-rosinajumu-noteikt-gimenes-jedzienu-satversme.a388877/
Kad gan vēl mums runāt un cīnīties par ģimenes jēdziena stiprināšanu kā savienību starp vīrieti un sievieti, ja ne tagad, kad pasaulē savu uzvaras gājienu ar lepni paceltu galvu iet liberāļu savienības? Vai mums šobrīd tiešām vajadzētu fokusēties tikai uz medicīnas jautājumiem, aizmirstot par valsts pamatvērtībām un tādējādi ļaujot brīvi darboties liberāļiem, kas gan Latvijā, gan visā pasaulē aktīvi un nepagurstoši, nesakoties uz pašlaik esošo situāciju, runā par viendzimuma attiecībām, toleranci, citādāk orientēto tiesībām un bērnu izglītošanu šajos jautājumos? Eiropā un pasaulē ir daudzas valstis, kurās jau sen viendzimuma pāriem ir tādas pašas tiesības kā visiem pārējiem, tai skaitā arī iespēja adoptēt bērnus, aizbildinoties ar to, ka labāk ir augt jebkādā ģimenē nekā nekādā.
Arī šeit mēs atgriežamies pie Stambulas konvencijas ratifikācijas, kas varēs notikt tikai tad, ja Satversmē nebūs nodefinēta ģimene kā savienība starp vīrieti un sievieti. No šīs konvencijas izriet, ka visām tās dalībvalstīm ir pienākums veikt visus vajadzīgos pasākumus, lai veicinātu izmaiņas sociālās vides un kultūras noteiktajos sieviešu un vīriešu uzvedības modeļos nolūkā izskaust aizspriedumus, paražas, tradīcijas un jebkādu citu praksi, kuras pamatā ir ideja par sieviešu nepilnvērtību vai par sieviešu un vīriešu lomām, kas padarītas par stereotipiem”, kā arī par pienākumu parūpēties, lai „visu izglītības līmeņu mācību programmās iekļautu mācību vielu par tādiem jautājumiem kā sieviešu un vīriešu līdztiesība, tādas dzimumu sociālās lomas, kas nav padarītas par stereotipiem, savstarpējā cieņa, nevardarbīga konfliktu atrisināšana savstarpējās attiecībās, ar dzimumu saistīta vardarbība pret sievietēm un tiesības uz personas integritāti”. Līdzšinējie Satversmes tiesas lēmumi, piemēram, par to pašu paternitātes atvaļinājumu un pabalstu viendzimuma pāriem, vedina domāt, ka arī Stambulas konvencijas jautājumā tā nosvērsies par labu liberālo spēku konvencijas skaidrojumam. Taču ko tas nozīmēs mūsu valstij un mūsu bērniem, kam jau mazotnē vēlas ieskaidrot, ka mammas un tēta vietā varbūt divas mammas, divi tēvi vai pat vecāki, kas vienu dienu ir sieviete, bet nākamajā jau ģērbjas kā vīrietis un nav skaidrs, kādu dzimumu viņi īsti pārstāv, jo tas pat nav svarīgi?
https://neatkariga.nra.lv/intervijas/334820-aldis-alliks-vispirms-saviens-pa-gimeni-un-vecakiem
https://neatkariga.nra.lv/politika/334533-satversmibas-jautajumi-koaliciju-spriedze-tures-ari-nakamgad
Šis ir laiks, kad tik daudzas lietas notiek esošās situācijas aizsegā, lai novērstu mūsu uzmanību no nozīmīgām lietām un tēmām, kas ietekmēs ne tikai mūs pašus, bet arī mūsu bērnus un mazbērnus. Stipras ģimenes ir jebkuras veselīgas valsts pamatā. Vai mēs vēlamies paaudzi, kurā ģimenei nav nekādas nozīmes, definējuma un vērtības? Vai šis ir īstais laiks par to runāt? Kā domā tu?