Dalīties:

Ungārijā ar likumu ir aizliegta eitanāzija jeb medicīniski asistēta pašnāvība, tomēr ne visi ar to ir apmierināti.  Nesen kāds Ungārijas pilsonis Dāniels Karsa iesūdzēja valsti Eiropas Cilvēktiesību tiesā (ECT) par aizliegumu veikt eitanāziju vai palīdzēt to izdarīt citā valstī kādam, kas vēlas nomirt. Viņš lūdzis tiesu atcelt Ungārijas likumu un cer, ka ECT pasludinās “tiesības nomirt” par legālām. Karsa, kurš pats ir strādājis Cilvēktiesību tiesā, uzskata, ka pašreizējais aizliegums ir necilvēcīgs un diskriminējošs.

Savukārt Budapeštas juristi apgalvo, ka Ungārijas aizliegums izdarīt asistētu pašnāvību ir pamatots ar to pašu līgumu, kas ir ECT pamatā, proti, Eiropas Cilvēktiesību konvenciju, kurā noteikts pienākums aizsargāt tiesības uz dzīvību. Ungārijas Tieslietu ministrijas jurists Tallodi sacījis, ka šīs prakses legalizēšana varētu tikt izmantota ļaunprātīgi un valdības izbeigtu dzīvi nespēcīgiem cilvēkiem vai invalīdiem, kas tiek uzskatīti par neproduktīviem. Tāpat “tiesības uz dzīvību ir neaizskaramas un ir visu pārējo cilvēktiesību pamatā. Nepastāv tā sauktās “tiesības nomirt””.

Lai gan Portugālē un Spānijā medicīniski asistēta pašnāvība nesen tika dekriminalizēta, vairumā Eiropas valstu joprojām šī prakse ir aizliegta. 

Dalies ar rakstu:

Komentāri