Dalīties:

Latvija bija pirmā no Baltijas valstīm, kurā tika izveidota televīzija. Padomju okupācijas laikos, kamēr vien retais uzdrīkstējās klausīties “Amerikas balsi” vai lasīt aizliegtās grāmatas, piemēram, Bībeli vai Latvijas neatkarības laika izdotās skolas vēstures grāmatas, lielākā daļa latviešu katru vakaru pieplaka pie TV ekrāniem, lai kopā ar ģimeni noskatītos raidījumu “Panorāma”. Vairums latviešu uzņēma TV ziņas kā absolūtu patiesību. Raidījums “Panorāma” bija LTV programmu kodols un pamats. Taču patiesībā “Panorāma” bija viens no stratēģiski svarīgākajiem PSRS komunistu un okupācijas varas propagandas ieročiem Latvijā sākot jau ar pirmo raidījumu 1958. gada 19. martā plkst. 21.28, kur visa uzmanība galvenokārt tika veltīta ziņām par PSRS Augstākās padomes vēlēšanām. To nevarēja uzskatīt par labu vai neatkarīgu žurnālistiku, tā bija tīra politiskā aģitācija – melu raidījums. Hruščova politikas tā sauktā Atkušņa laikā, kādu laiku diktore Irīna Remesa «Panorāmas» ziņas lasīja tērpusies latviešu tautastērpā. Tā bija augstākā tā laika tolerances un pieļaujamās pašizteiksmes pakāpe.
Pēc LR neatkarības atjaunošanas 1990. gadā raidījums pielāgojās jaunajiem brīvas Latvijas apstākļiem un uz kādu laiku kļuva par atmodas balsi un korektu ziņu raidījumu.
Šodien raidījums “Panorāma” atkal ir nonācis valdošas globālās un vietējas varas kontrolē un katru vakaru izlej lielu daudzumu informāciju ar mūsu tautai svešām vērtībām, ko nevar nosaukt nekā citādāk, kā par kārtējo politiskās aģitācijas un propagandas mašīnu, kurai ar korektu un neatkarīgu žurnālistiku ir maz kas kopīgs.
Es personīgi neatceros, kad pēdējo reizi skatījos “Panorāmu”. Es iztieku ar ziņām internetā no dažādiem avotiem. Taču man nākas regulāri saskarties ar “Panorāmas” un meinstrīma ziņu upuriem, kuri uzpūstās pandēmijas dēļ aizmirsuši par Dievu, par cilvēcīgumu un līdzcilvēkiem. Ar upuriem, kas vairs neatšķir, kas viņi ir – zēns vai meitene, ar upuriem, kam jēdzieni “brīva Latvija”, “Satversme” un “Dieva svētīta Latvija” kļuvuši sveši.
Vai LTV ziņu veidotāji un “žurnālisti” tiešām nesaprot, ko dara? Varbūt vienkārši izpilda savu darbu paliekot savu sirdsapziņu malā? Varbūt svēti tic visam, kas tiek nolikts lasīt priekšā? Lai kā arī nebūtu, es ticu, ka pienāks diena, kad “Panorāmai” nāksies stāstīt patiesību! Diena, kad katrā raidījumā redzēsim un dzirdēsim mūsu tautai derīgu un ceļošu informāciju. Dievs, svētī Latviju!

Attēlā Uldis Deisons – viens no pirmajiem četriem raidījuma diktoriem.

Dalies ar rakstu:

Komentāri