Dalīties:

Saskaņā ar nopludinātu policijas dokumentu, pastāv pamatotas bažas, ka mazpazīstama novērošanas programma DAS (Data Analytical Services) katru gadu slepeni vāc un analizē vairāk nekā triljonu ASV iekšzemes telefonsarunu ierakstu. Programmu vada telekomunikāciju gigants AT&T, sadarbojoties ar federālajām, štatu un vietējām tiesībaizsardzības iestādēm.

DAS izseko visus, ar kuriem kontaktējas aizdomās turamās personas, un tas nozīmē, ka nevainīgu cilvēku, kuriem nav nekāda sakara ar noziegumu, telefonsarunu ierakstus var pārmeklēt un rūpīgi pārbaudīt attiecīgās iestādes. Šajos ierakstos ir iekļauti tālruņa numuri, zvana datumi, laiki, ilgums un atrašanās vietas, kā arī abonentu vārdi un adreses.

Tiek ziņots, ka programma darbojas jau vairāk nekā desmit gadus, un no Baltā nama tā saņēmusi vairāk nekā 6 miljonus ASV dolāru. DAS darbojas bez jebkādas tiesu iestāžu uzraudzības vai publiskas atbildības un pārkāpj miljoniem amerikāņu tiesības uz privātumu un pilsonisko brīvību. Tāpat DAS ir pretrunā ar ASV Brīvības aktu, kas tika pieņemts 2015. gadā, lai reformētu Nacionālās drošības aģentūras (NSA) veikto telefonsarunu ierakstu masveida vākšanu. Likums paredzēja, ka NSA jāpārtrauc masveidā vākt telefonsarunu ierakstus un tā vietā tie jāpieprasa no tālruņu uzņēmumiem katrā atsevišķā gadījumā ar tiesas rīkojumu. Tomēr DAS programma apiet šo prasību, ļaujot AT&T vākt un glabāt ierakstus tiesībaizsardzības nolūkos.

DAS apstrīdējuši arī daži likumdevēji un aktīvisti, kuri ir pauduši nopietnas bažas par tās likumību un ietekmi. Tie nosūtīja vēstuli ASV ģenerālprokuroram Merikam Garlandam, aicinot viņu izmeklēt un pārskatīt šo programmu.

Dalies ar rakstu:

Komentāri