Dalīties:

Psihiatre Ritakerttu Kaltiala 2011. gadā vadīja vienu no pirmajām Dzimumu klīnikām Somijā. Tagad viņa cīnās pret dzimuma maiņu bērniem.

Jauns ASV Endokrinoloģijas biedrības pētījums liecina, ka līdz pat trešdaļai pacientu četru gadu laikā pēc ārstēšanas pārtrauc hormonu lietošanu. Kaltiala to saista ar laiku, kad jaunieši nobriest un medicīnisko darbību rezultātā saskaras ar neauglību un seksuālo funkciju traucējumiem.

Kad Somijas Sociālo lietu un veselības ministrija uzdeva realizēt Kaltialai valsts dzimumu līdztiesības programmu slimnīcā, kurā viņa strādāja, psihiatrei jau no paša sākuma nelikās pareizi “iejaukties veselos, funkcionējošos ķermeņos, pamatojoties tikai uz jauna cilvēka mainīgajām izjūtām par dzimumu”. Kā nodaļas vadītāja Kaltiala personīgi tikās ar lielāko daļu pusaudžu, kuri lūdza mainīt dzimumu. Daudziem no viņiem bija psihiskas saslimšanas, ēšanas traucējumi, nepilnvērtīga sociālā dzīve un tieksme sev nodarīt fiziskas ciešanas. Kaltiala 2018. gadā veica pētījumu, kurā secināja, ka 80% bērniem, kuri izjūt dzimuma traucējumus, ar laiku šīs sajūtas izzūd, ja netiek traucēts dabiskais pubertātes periods. Bieži šie bērni apzinās sevi kā homoseksuālus.

“Dzimumu maiņa ir izkļuvusi ārpus kontroles. Kad mediķi sāk apgalvot, ka viņiem ir viena atbilde, kas der visur, vai zāles, kas der visām dzīves problēmām, tas ir signāls, ka kaut kas ir ļoti nepareizi”, secina psihiatre.

Kaltiala ir Tamperes Universitātes slimnīcas pusaudžu psihiatrijas nodaļas galvenā psihiatre, kas ārstē pacientus, māca medicīnas studentus un ir publicējusi vairāk nekā 230 zinātnisko rakstu. Kopš 2011. gada ir personīgi piedalījusies vairāk nekā 500 pusaudžu ar dzimuma disforiju novērtēšanā. 

Dalies ar rakstu:

Komentāri