Politiskā taktika no Senās Romas laikiem
Vai tu esi dzirdējis stāstu no vēstures par Romas Lielo ugunsgrēku, kas notika 64.gada 18.jūlijā? Toreiz visapkārt runāja, ka pilsētu nodedzināja trakais imperators Nerons, kas bija tā laika valdnieks, kamēr oficiāli vainoja kristiešus. Ugunsgrēka sekas bija ne tikai nodegusi pilsēta, bet arī kristiešu grautiņi.
Klīda baumas, ka ugunsgrēku izraisīja grupa vīru, kuri tēlojuši piedzērušos vandāļus ar lāpām rokās. Viņi apzināti aizdedzināja Romas daļu, kurā dzīvoja kristieši. Tas bija rajons ap Romas cirku, kur bija šauras ieliņas un kur bija simtiem dažādu veikaliņu. Tieši bodīšu preces bija labākā degviela lielajam Romas ugunsgrēkam.
Nerons izmantoja šo iespēju, lai iznīcinātu kristiešus. Viņš paziņoja, ka rajonā, kurā liesmas izplatījās, bija mājas, kuras apdzīvoja Jēzus Kristus sekotāji. Tā sākās pirmā un lielākā kristiešu iznīcināšanas kampaņa. Gan varas pārstāvji, gan vienkārši satrakojies pūlis, meklēja Romā kristiešus, kuriem atriebties. Ja ņem vērā, ka tajā laikā Romā dzīvoja ap miljons cilvēku, slaktiņš bija pamatīgs.
Kā redzams, šāda politiskā taktika, kad valsts vara atbalsta, līdzdarbojas un pat organizē lietas, kas nāk tikai par ļaunu tautai, un slēpj savas darbības, aktīvi noveļot vainu uz tautu vai kādu tautas grupu, ir tikpat veca kā Senā Roma. Ja valsts varai nepatīk, ka cilvēki dodas protestēt, tad viņi tiek jau laikus apvainoti par kopējās koronvīrusa epidemioloģiskās situācijas ietekmēšanu negatīvā veidā un viņiem tiek draudēts ar vēl striktākiem ierobežojumiem un sodiem no varas iestādēm. Arī pirmdien portālā tvnet parādījies raksts par to, kā 12.decembra protestos Krastmalā un pie Brīvības pieminekļa, atrodoties ārā uz ielas, nav valkātas maskas un ievērota divu metru distance. Tātad, noteikti šādi ticis izplatīts koronvīruss.
Visi protesta dalībnieki visos medijos tiek saukti par covid noliedzējiem, lai gan vīrusa noliegšana un diskusijas par vīrusa eksistenci nekad nav bijušas protesta organizatoru un dalībnieku plānos. Protestā pat vairāki runātāji uzsvēra, ka vīruss pastāv, taču visi ieviestie ierobežojumi nodara daudz lielāku ekonomisko, sociālo un garīgo kaitējumu tautai nekā pats vīruss. Gluži kā pēc Romas ugunsgrēka iedzīvotāji tika mērķtiecīgi sakūdīti pret to sabiedrības daļu, kas nesimpatizēja valdniekam Nēronam, tā arī tagad latviešu tauta tiek šķelta divās daļās – tajos, kas apšauba valdības lēmumus un visu ierobežojumu nepieciešamību un tajos, kas asi, pat rupji un agresīvi metas apspiest un savaldīt šo sabiedrības daļu. Gan medijos, gan sociālajos portālos varam lasīt, ka protesta dalībnieki ir idioti, kas neapzinās reālo situāciju un muļķi, kas nesaprot neko no medicīnas. Nesen pat TV24 Preses klubā 12.decembra pasākums nodēvēts par ākstu saietu, lai gan goda un cieņas aizskaršana arī ir likumpārkāpums.
Vai neatgādina kaut ko no Senās Romas? Visi mūsu mediji ir pārpildīti ar ziņām, kas rosina tikai vienpusēju uzskatu, kā mūsu premjera uzrunā: “Draugi, nav labi!”. Kur paliek viedokļu dažādība un iespēja paust savus uzskatus demokrātijai atbilstošā formā, pat ja tie nesakrīt ar valdības pausto nostāju? Vai ļausimies šādai taktikai tāpat kā Romas iedzīvotāji, uzbrūkot tiem, kas nesimpatizē valdniekam?