Dalīties:

Koki pasaulei sniedz neskaitāmas priekšrocības, sākot no pārtikas līdz patvērumam un skābeklim, taču pētnieki arī atklājuši, ka plaša mežu atjaunošana ir galvenais iemesls, kādēļ ASV austrumos konkrētās vietās temperatūra ir palikusi nemainīga vai pat atdzisusi, neraugoties uz sasilšanas tendenci citos reģionos.

Apkopojot datus, kas iegūti no satelītiem un meteoroloģiskajām stacijām, kuras izvietotas ASV austrumu daļā no 1900. līdz 2000. gadam, Malorijs Bārnss, vides zinātnieks no Indiānas Universitātes, atklājis, ka mežu platības nodrošina šo atvēsinošo ietekmi lielos apmēros, turklāt lielākā daļa šīs ietekmes izpaužas 400 metru attālumā no kokiem.

Kopumā mūsdienās atjaunotie meži katru gadu atvēsina ASV austrumu daļu par 1 līdz 2 grādiem. Pētnieki konstatēja, ka atvēsinošais efekts ir visspēcīgākais vasaras karstākajās dienās, kad koki pazemina temperatūru par 2 līdz 5 grādiem. Tas notiek galvenokārt pateicoties koku transpirācijai, kad ūdens caur saknēm nonāk lapās un pēc tam izplūst gaisā tvaiku veidā, atvēsinot apkārtni.

Bārnss atzinis, ka šiem atklājumiem vajadzētu vēl vairāk pastiprināt centienus nodrošināt pārdomātu mežu atjaunošanu, jo īpaši pilsētu tuvumā, kas cieš no karstuma vasarās, jo trūkst ēnainu koku.

Dalies ar rakstu:

Komentāri