Dalīties:

Oregona kļuva par pirmo ASV štatu, kas 2021. gadā ieviesa tā saukto “Narkotiku atkarības ārstēšanas un atveseļošanās likumu”, ar kuru tika atcelti kriminālsodi par dažādu daudzumu smago narkotiku glabāšanu. Tā rezultātā narkomāni šobrīd var nēsāt vienu gramu heroīna, divus gramus kokaīna un metamfetamīna, kā arī citas narkotikas. Tas ir pārkāpums, kas nav krimināli sodāms un par kuru var saņemt ne vairāk kā 100 ASV dolāru naudas sodu vai ieteikumu veikt veselības novērtējumu pie atkarību ārstēšanas speciālista. Tiem, kas pieķerti ar lielāku daudzumu šo vielu, var tikt piespriests mazāk nekā gads cietumā, naudas sods vai abas šīs sankcijas.

Lai gan republikāņu politiķi, medicīnas speciālisti un kristīgās grupas iebilda šim likumam, tas tika pieņemts ar nelielu demokrātu balsu pārsvaru. Tagad izrādījies, ka radikālais eksperiments ir bijis pilnīga katastrofa, un demokrāti ir gatavi no jauna kriminalizēt narkotiku glabāšanu.

Saskaņā ar Oregonas Veselības pārvaldes datiem pēdējos gados strauji pieaudzis letālo pārdozēšanas gadījumu skaits. Kā norāda portāls OregonLive.com, piemēram, gada laikā līdz 2019.gada septembrim bija zināmi 77 nāves gadījumi no fentanila pārdozēšanas, kas ir 50 reizes smagāka narkotika par heroīnu. Savukārt gada laikā līdz 2023. gada septembrim nāves gadījumu skaits dramatiski pieauga līdz 1268.

Pagājušā gada sabiedriskās domas aptaujā tika noskaidrots, ka 51% Oregonas iedzīvotāju uzskata, ka narkotiku glabāšanas likums izrādījies kaitīgs valstij. 65% aptaujāto apgalvoja, ka likums vairo narkomāniju, bet 63% aptaujāto norādīja, ka tas palielina noziedzību. 

Nākamajā reizē, kad Latvijā runās par narkotiku legalizāciju, vajadzētu atcerēties Oregonas piemēru.

Dalies ar rakstu:

Komentāri