Dalīties:

Tas, ka demogrāfiskā situācija Latvijā jau ilgstoši atrodas uz kritiskās robežas, nevienam nav noslēpums. Pēdējos gados koalīcijas līgumos apzināti ticis ignorēts demogrāfijas jautājums, kaut gan bija idejas to iekļaut starp valsts prioritātēm. Šī gada budžetā, pēc bijušā demogrāfijas lietu centra vadītāja domām, tam ir papildus piešķirta apaļa nulle.

Domājot, kā to risināt, vairākas nevalstiskās organizācijas – “Asociācija Ģimene”, “Vecāku Alianse” un Kristīgo Mediķu biedrība iesniegušas Ministru prezidentei Evikai Siliņai un labklājības ministram Uldim Augulim dažādus praktiskus priekšlikumus. Piemēram, pagarināt valsts apmaksātā vecāku pabalsta saņemšanu līdz bērna 3 gadu vecumam, kā arī palielināt bērna piedzimšanas pabalstu līdz 2000 eiro. Autori rosina ieviest tā saucamo “speed-premium”, kas pagarina bērnu kopšanas atvaļinājuma un vecāku pabalstu, ja šajā periodā ir pieteicies bērniņš. Kristīgo Mediķu biedrība, savukārt, iesaka ierobežot atkarību izraisošo vielu un azartspēļu pieejamību, kā arī konsultatīva, informatīva un praktiska atbalsta sniegšanu sievietēm, kuras vēlas veikt mākslīgo abortu.

Latvijā šogad pirmajos divos mēnešos reģistrēti 2079 jaundzimušie, kas ir par 3,8% jeb 82 jaundzimušajiem mazāk nekā 2023.gada attiecīgajā periodā. Tāpat mirušo skaits par 2961 ir pārsniedzis dzimušo skaitu. Arī noslēgto laulību skaits ir samazinājies par 18,7% jeb 155 laulībām mazāk nekā pērn. Provizoriskais iedzīvotāju skaits Latvijā uz šī gada 1.martu bija 1,863 miljoni.

Pēdējo gadu laikā vērojami dzimstības antirekordi, tādēļ ir svarīgi, lai demogrāfijas veicināšanas priekšlikumi atrastu dzirdīgas ausis un palīdzētu radīt apstākļus stiprām un kuplām ģimenēm.

Dalies ar rakstu:

Komentāri