Kā vēsta laikraksts Guardian, miljardieri bija “galvenie labuma guvēji”, kas saistīti ar 3,3 miljardiem eiro ES lauksaimniecības pabalstiem četru gadu periodā. Tajā pašā laikā tūkstošiem mazo saimniecību tika slēgtas vai joprojām cīnās par izdzīvošanu, liecina ES dalībvalstu oficiālo datu analīze.
Starp septiņpadsmit “gala saņēmējiem”, kas iekļauti 2022. gada Forbes bagātnieku sarakstā, ir bijušais Čehijas premjerministrs Babišs, kurš februārī tika attaisnots par krāpšanu saistībā ar lauksaimniecības subsīdijām, britu putekļsūcēju magnāts Daisons, Ķīnas investors un Wolverhampton Wanderers futbola kluba īpašnieks Guančans Guo, Vācijas gaļas ražošanas magnāts Klemenss Tonnes, dāņu rotaļlietu ražotājs, bijušais Lego vadītājs Kjelds Kristiansens un citi.
ES vienu trešdaļu no visa sava budžeta piešķir lauksaimniekiem, bet tas notiek, ņemot vērā lauksaimniekam piederošās zemes platības, nevis to, vai viņam ir nepieciešams atbalsts. Tāpat strikti privātuma noteikumi un sarežģītas uzņēmumu īpašumtiesību ķēdes nozīmē, ka ir gandrīz neiespējami pārbaudīt, kas saņem šo naudu. Eiropas Parlamenta 2021. gadā pasūtītajā pētījumā tika konstatēts, ka pašlaik “de facto nav iespējams” pilnīgi droši noteikt lielākos ES finansējuma gala saņēmējus.
Finanšu tirgus pētnieks Damirs Gojsičs atzinis, ka nevienlīdzība ir ārkārtīgi liela, un tas vēlreiz pierāda, ka bagātākie zemes īpašnieki turpina iedzīvoties no subsīdijām. Viņš paudis izbrīnu, cik liels “detektīvdarbs” ir nepieciešams, lai atklātu, kā tiek tērēta sabiedrības nodokļu nauda.
ES uzliek smagas prasības lauksaimniecības nozarei un par to sola subsīdijas zemniekiem, bet, kā redzams, tā nenonāk pie vienkāršām zemnieku saimniecībām. Lielie zemkopības magnāti ir tie, kas visvairāk nopelna uz lauksaimniecības ierobežošanas rēķina.