Roboti ieņem arvien lielāku vietu mūsdienu sabiedrībā, tai skaitā arī lauksaimniecībā, palīdzot zemniekiem iznīcināt nezāles, kas ir darbietilpīgs un pārsvarā videi nedraudzīgs process. Pēdējo vairāk nekā 50 gadu laikā visbiežāk izmanto herbicīdus jeb ķīmisko nezāļu iznīcināšanu un bieži vienas sezonas laikā laukus apsmidzina ar ķimikālijām pat vairākkārt. Tomēr toksiskās vielas ķimikālijās var izraisīt dažādas slimības un kaitēt videi, tādēļ dažādi tehnoloģiju izstrādes uzņēmumi ķērušies pie nezāļu ravēšanas robotu izstrādes. Viens no tiem ir “Greenfeeld” un šajā sezonā tā robotizētajiem pakalpojumiem ir pieteikušies divdesmit ASV lauksaimnieki. Uzņēmums cer, ka šogad tiks izravēta vairāki tūkstoši hektāru liela platība.
Starp “Greenfield” investoriem ir arī starptautiskās restorānu ķēdes Chipotle Mexican Grill investīciju nodaļa, kura ir piesaistījusi aptuveni 12 miljonus ASV dolāru lielu kapitālu.
Uzņēmumi, kas ražo nezāļu iznīcināšanas robotus, saņem finansiālu atbalstu no riska kapitāla fondiem, privātiem investoriem un lieliem pārtikas un lauksaimniecības uzņēmumiem, kuri vēlas veicināt ilgtspējīgāku pārtikas ražošanu. Piemēram, firmas “Aigen Robotics” viens no vadītājiem Kenijs Lī sacīja, ka veic “personīgu misiju”, lai samazinātu herbicīdu izmantošanu lauksaimniecībā. Uzņēmums šovasar izvietojis 50 robotus cukurbiešu laukos ASV, un tā mērķis ir palielināt savu parku līdz 500 robotiem. “Aigen Robotics” līdz šim ir piesaistījusi 19 miljonus ASV dolāru lielas investīcijas.
Latvijā arī ir izveidots uzņēmums, kas sācis ražot Weedbot robotus – tie spēj atšķirt burkānus no nezālēm. Robots ar lāzeru apstrādā nezāles un, salīdzinot ar cilvēka darbu, ir trīs reizes ātrāks. Šādām projektam vajadzētu uzlabot dzīvi lauksaimniekiem un patikt arī vides aizstāvjiem, jo samazina ķimikāliju izmantošanu pārtikas ražošanā.