Dalīties:

Kā notiks prezidenta vēlēšanas?

👉Latvijā ir Saeimas vēlēts prezidents, kuru var ievēlēt ar vismaz 51 deputāta balsi. Līdz 13.maijam Saeimas deputātiem bija iespējas pieteikt Valsts prezidenta amata kandidātus. 31.maijā prezidenta vēlēšanās piedalās trīs kandidāti: Uldis Pīlēns no “Apvienotā saraksta”, Elīna Pinto no “Progresīvajiem” un Edgars Rinkēvičs no “Jaunās Vienotības”.
👉Pirms vēlēšanām notiks Saeimas debates, kurām sekos 1.vēlēšanu kārta. Katram deputātam ir jāpauž viedoklis par visiem kandidātiem, atzīmējot PAR vai PRET. Obligāti ir jāveic ieraksts pie visiem kandidātiem un tikai par vienu kandidātu var atzīmēt PAR. Prezidenta vēlēšanas notiek ar vēlēšanu zīmēm un atklātu balsojumu, bet balsis skaita no Saeimas deputātiem veidota vēlēšanu komisija, kur katru frakciju pārstāv viens deputāts.
👉Ja 1.vēlēšanu kārtā neviens no trim prezidenta kandidātiem neiegūst vismaz 51 Saeimas deputāta atbalstu, tad notiek 2.vēlēšanu kārta ar tiem pašiem trim kandidātiem. Ja arī šajā kārtā neviens neiegūst nepieciešamo balsu skaitu, tad 3.vēlēšanu kārtā vismazāk balsu ieguvušais kandidāts vairs nepiedalās. Ja arī 3.vēlēšanu kārtā neviens no diviem neiegūst vismaz 51 Saeimas deputātu atbalstu, tad 4.vēlēšanu kārtā piedalās tikai viens valsts prezidenta kandidāts, kurš iepriekšējā kārtā ieguvis vislielāko balsu skaitu.
👉Ja neviens Valsts prezidenta kandidāts četrās vēlēšanu kārtās nebūs ieguvis nepieciešamo Saeimas deputātu atbalstu, tad tiks rīkotas jaunas Saeimas vēlēšanas, kurās tiks izvirzīti jauni kandidāti no 1. līdz 5.jūnijam. Par kandidātiem varēs izvirzīt gan 31.maija izvirzītās personas, gan piedāvāt citas. Tādā gadījumā prezidenta vēlēšanas notiktu laikā no 10. līdz 15.jūnijam. Egila Levita prezidentūras termiņš beigsies 8.jūlijā, kad plānota jaunā prezidenta inaugurācijas ceremonija.
Dalies ar rakstu:

Komentāri