Dalīties:

Bijušais Lielbritānijas Brexit partijas līderis Naidžels Farāžs pievienojies starptautiskajai interešu aizstāvības grupai “Action on World Health”, kas rīko globālu kampaņu pret Pasaules Veselības organizāciju (PVO), ar mērķi palielināt sabiedrības informētību par tā saukto pandēmijas līgumu. To plānots pieņemt maija beigās gaidāmajā kongresā Ženēvā.

Grupa apgalvo, ka ir jāpārskata un jāreformē visas PVO iepriekšējās vienošanās, lai nepieļautu, ka atkārtojas pandēmijas laika neveiksmes un lai sabiedrības veselības pasākumos tiktu saglabāta cilvēka brīvība un tiesības lemt par savu ķermeni. Tāpat grupa iestājas par to, lai tiktu apturēts pandēmijas līgums, kura mērķis, kā tā apgalvo, ir mazināt dalībvalstu suverenitāti.

Pēc Farāža domām, ir nepieņemami, ka “neveiksmīga, dārga, neievēlēta, neatbildīga, pārnacionāla iestāde no augšas diktē veselības politiku valstīm”. Viņš aicināja likumdevējus rīkot debates par PVO patieso mērķi, sakot, ka, ja tā neatgriezīsies pie savas sākotnējās misijas būt par brīvprātīgu koordinācijas centru, Lielbritānijai no tās būtu jāizstājas. Tiek aicināts arī samazināt PVO budžetu, kurā ir nodarbināti vairāk nekā 8000 darbinieku un kas 2024-2025. gadā dalībvalstīm izmaksās vairāk nekā 7 miljardus ASV dolāru.

Arvien vairāk valstu sāk apšaubīt līguma nepieciešamību. Pēdējā ES dalībvalsts, kas pilnībā noraidīja šo dokumentu, ir Slovākija, savukārt Lielbritānijas valdība paziņojusi, ka balsos pret, ja netiks mainīti noteikumi par “diferencētu atbildību”, kā arī obligāto dalīšanos ar vakcīnu pētniecības produktiem.

Pēdējos mēnešos sabiedrības spiediena dēļ līgums gan ir ievērojami mīkstināts. Līguma projektā, kas publicēts 13. martā, ir svītrotas pretrunīgākās daļas par PVO pilnvarām un veikti precizējumi, piemēram, “Nekas no PVO pandēmijas līgumā ietvertā nav interpretējams kā tāds, kas piešķir [PVO] jebkādas pilnvaras vadīt, izdot rīkojumus, mainīt vai kā citādi noteikt [dalībvalstu] iekšējos tiesību aktus vai politiku, kā arī pilnvarot vai kā citādi uzlikt kādas prasības [dalībvalstīm] veikt konkrētas darbības, piemēram, aizliegt vai pieņemt ceļotājus, noteikt vakcinācijas pienākumus .. vai īstenot lokdaunus”.

Tomēr aktīvisti brīdina, ka PVO nodomi paliek nemainīgi un līgums būs pirmais solis ceļā uz pakāpenisku ietekmes pārņemšanu.

Dalies ar rakstu:

Komentāri