Likstas valdošās partijas dzīvē turpinās, un jauni, šokējoši fakti nāk atklātībā ar diezgan precīzu regularitāti. Šonedēļ “jaunā sērija” ir par to, ka partija izmantojusi firmas pakalpojumus, kas ilggadēji nodrošinājusi vēlēšanu sistēmas tehnisko darbību, nemaksājot par to ne centa.
Kā 21.aprīlī vēstīja TV3 raidījums “Nekā personīga”, “Vienotība” astoņus gadus bez maksas izmantojusi IT uzņēmuma “SOAAR” veidoto sistēmu elektronisku balsu skaitīšanai savos kongresos. Pakalpojumi sniegti no 2011. līdz 2020.gadam, bet pēc tam pret uzņēmumu uzsākta krimināllieta.
Partijas finanšu dokumentos minētie pakalpojumi nav fiksēti nekādā veidā. Vēl vairāk, “Vienotības” bijušais biroja vadītājs Normunds Orleāns, kurš nesen apsūdzēja partiju aplokšņu algu maksāšanā, izteicies, ka partija esot draudējusi uzņēmējam, lai bez maksas saņemtu pakalpojumus. Saistībā ar šo informāciju, KNAB ir uzsācis resorisko pārbaudi. Komentējot radušos situāciju, partijas “Vienotība” priekšsēdētājs, šī brīža finanšu ministrs Arvils Ašeradens norādījis, ka apgalvojumos esot “ļoti daudz dīvainību”, tomēr partijā sākta iekšējā pārbaude.
Šķiet, ka pēdējā laika daudzie “Vienotības” skandāli iezīmē valdošās partijas skaļu un apkaunojošu norietu. Kariņa specreisu lidojumi un tam sekojošā demisija no ārlietu ministra amata, aplokšņu algu skandāls un nemaksāšana par pakalpojumiem ir tikai aisberga redzamā daļa. Savos 15 valdīšanas gados “Vienotība” ir nodarījusi valstij tik lielu ļaunumu, kā, iespējams, neviena cita partija Latvijas brīvvalsts vēsturē.
Jāatceras, ka tieši “Jaunā Vienotība” ar premjeru Kariņu priekšgalā pandēmijas laikā ieviesa drastiskus ierobežojumus un potēšanas noteikumus, kuru rezultātā līdz pat 60 tūkstoši Latvijas iedzīvotāju zaudēja tiesības uz darbu, jo nevēlējās pieņemt obligātās potes. Miljoniem euro tika izšķērdēti, lai iepirktu vakcīnas, kuru liela daļa pēc tam bija jāizmet vai jāziedo citām valstīm. Kariņa vadītās valdības laikā Latvija ir noslīdējusi pēdējā vietā visos rādītājos starp Baltijas valstīm, no valsts izbraukuši simtiem tūkstoši darbspējīgie iedzīvotāji, bet mirstība divas reizes pārsniedz dzimstību. Kariņš pirms dažiem gadiem apgalvoja, ka “mums ir tik daudz naudas kā nekad”, jo ar vieglu roku aizņēmās aptuveni 2 miljardus eiro ik gadu, kā rezultātā šobrīd valsts parāds ir gandrīz 18 miljardi eiro. Tāpat tranzīta un ostu sektora iznīcināšana, brāķa elektrovilcienu iepirkums, jebkādas konkurences mazināšana banku sistēmā, mazo un vidējo uzņēmumu iznīcināšana, pārmērīgi nodokļi, izdabāšana Briseles norādījumiem un sarakstu varētu vēl ilgi turpināt.
Viss notiekošais liecina par “Vienotības” iekšēju nestabilitāti un neatgriezenisku degradāciju. Politoloģe Lelde Metla-Rozentāle uzskata, ka partija ir palikusi bez spēcīga līdera un spēcīga kodola, kas liecina par sašķeltību. Viņa norāda, ka partijā izveidojušās atsevišķas, nošķirtas grupas, kā, piemēram, Rīgas domes grupa, finanšu ministra grupa, eiroparlamentāriešu grupa, un tās savstarpēji nesadarbojas. Tāpat politoloģe Ilga Kreituse uzskata, ka “vienotība”, tāpat kā agrāk “saskaņa”, tagad ir jāliek pēdiņās pēc vārda būtības. “Partijas svārstības var novest pie ļoti bēdīgas situācijas,” norāda politoloģe.