Share
Tweet
Dalīties
Dalīties
Share
Twitter
Dalīties
Dalīties

Jaunajai vakcīnai – jā vai nē?

Ar tik skaļiem vārdiem kā “cilvēkiem beidzot ir dota cerība” Apvienotā Karaliste ir kļuvusi par pirmo valsti, kur uzsākta masveida vakcinācija pret covid-19 ar Pfizer vakcīnu. Pirmais cilvēks, kas to saņēma, ir kāda 90 gadus veca sieviete, kas sajūsmināta stāsta, ka šī ir vislabākā dzimšanas dienas dāvana, jo viņa beidzot varēs pavadīt laiku ar tuviniekiem pēc tam, kad gandrīz gadu ir bijusi viena pati savās mājās. Arī medmāsa, kas veica šo medicīnisko procedūru, uzsver, ka beidzot visi mediķi viņas iestādē redz gaismu tuneļa galā šim bezgalīgi smagajam laikam. Viss ir tik skaisti un saulaini aprakstīts, ka tā vien gribas apskaust visus britus, kam jau ir tikusi šī brīnišķīgā iespēja saņemt jauno vakcīnu. Papildus tam valdība sola, ka pēc šīs masveida vakcinācijas jau pavasarī varētu atcelt lielāko daļu ierobežojumu, kas ir tik ļoti nogurdinājuši britu tautu. Tomēr pēc divām dienām Lielbritānijā izplatīts paziņojums nevakcinēt cilvēkus ar izteiktām alerģiskām reakcijām pret medikamentiem vai pārtiku, jo diviem medicīnas darbiniekiem vakcīna izsaukusi krasu alerģisku reakciju.

Tikmēr zviedri ar aizdomām un satraukumu raugās uz jauno vakcīnu, jo viņi jau 2009. un 2010.gadā pieredzēja masveida vakcināciju pret cūku grupu. Gluži kā tagad, arī tad vakcīna bija radīta ļoti īsā laika posmā. Daudzi gados jauni cilvēki pēc šīs vakcīnas saņemšanas piedzīvoja narkolepsiju, kad slimnieks nomoda stāvoklī pēkšņi iemieg, bet pēc dažām minūtēm pamostas it kā no parasta miega. Lēkmju biežums dažāds, dažreiz pat daudzas reizes dienā, it īpaši pēc ēšanas un monotona darba vai sarunas laikā. Narkolepsijas gadījumā parasti ir traucēts nakts miegs un cilvēks redz nepatīkamus sapņus. Narkolepsijas lēkmes bieži kombinējas ar pēkšņu muskulatūras atslābumu (katapleksiju). Slimnieks nespēj ieturēt normālu pozu un nokrīt. Lēkme ilgst ne vairāk par minūti, un tās laikā samaņa nezūd. Narkolepsijas un katapleksijas cēlonis ir galvas smadzeņu pusložu un stumbra bojājumi, kas parasti saistīti ar smadzeņu traumu, iekaisumu vai toksiski alerģisku procesu. Vai varam būt droši, ka jaunā vakcīna, kam jau ir apstiprinātas alerģiskas reakcijas, neradīs līdzīgus vai šādus pat gadījumus? Visus šos cūku gripas vakcīnas gadījumus apstiprina arī Pasaules Veselības Organizācija:

https://www.who.int/vaccine_safety/committee/topics/influenza/pandemic/h1n1_safety_assessing/narcolepsy_statement/en/

Tikmēr ASV un Vācija jau masveidā informē savus iedzīvotājus, ka nav jāsatraucas, ja gados vecie un ilgstošās sociālās aprūpes namu iedzīvotāji, kas pirmie saņems jauno koronvīrusa vakcīnu, nomirs dažas dienas pēc potes saņemšanas. Tiek uzsvērts, ka gados veci cilvēki tāpat bieži vien mirst pēkšņi, tāpēc tam visdrīzāk nebūs nekāda sakara ar šo vakcīnu. Taču Vanderbiltas Universitātes pētniece Helena Talbota, kas pēta vakcīnu ietekmi uz gados veciem cilvēkiem, uzsver, ka ir satraukta par vairākām lietām saistībā ar šo vakcīnu. “Mēs izmēģinām vakcīnu uz jauniem un veseliem cilvēkiem, cerot, ka tas ir droši un vakcīna nostrādās arī uz gados veciem cilvēkiem ar sliktu veselību, taču mani tas ļoti uztrauc.” Rakstā minēts, ka šeit veidojas dubulti standarti – kad gados vecs cilvēks mirst pēc vakcīnas saņemšanas, mēs sakām, kas tā ir tikai sakritība, taču, kad cilvēks ar vairākām smagām veselības problēmām, tostarp covid-19, nomirst, mēs sakām, ka nāves iemesls ir covid-19. Katru dienu ASV un Vācijā nomirst vairāki tūkstoši cilvēku, tātad, tas ir tikai normāli, ka tajā skaitā ir arī kāds, kas tikko saņēmis jauno vakcīnu. Vai šādi turpmāk tiks attaisnota ikviena nāve pēc vakcīnas saņemšanas?

https://www.lifesitenews.com/news/doctor-on-cnn-dont-be-alarmed-if-elderly-die-after-receiving-covid-vaccine

Latvijā pirmā vakcīnu piegāde tiek gaidīta pašā janvāra sākumā, jo 29. decembrī tiek sagaidīts, ka notiks vakcīnu reģistrācija.

 

Brīdī, kad vakcīnas būs pieejamas, vakcinēšana tiks īstenota pakāpeniski, vairākos posmos. Pirmajā posmā vakcīnas tiks nodrošināta medicīnas darbiniekiem – ārstniecības personām, ārstniecības atbalsta personām un personām, kam ir tiešs kontakts ar Covid-19 pacientiem, un Neatliekamā medicīniskā palīdzības dienesta darbiniekiem. Otrajā posmā (sākot no 2021. gada februāra un marta) paredzēts vakcinēt ilgstošās sociālās aprūpes centru klientus un darbiniekus. Savukārt pēc tam, trešajā posmā – personas virs 60 gadu vecuma un personas ar hroniskām slimībām, bet ceturtajā posmā – operatīvo dienestu darbiniekus (piemēram, policistus, robežsardzes darbiniekus) un izglītības iestāžu darbiniekus, kuri strādā vispārējās un pirmsskolas izglītības iestādēs. Plašāku sabiedrības vakcinēšanu plānots īstenot ne ātrāk kā 2021. gada otrajā ceturksnī. Pirmās vakcīnas Latvijai varētu tikt piegādātas 2021. gada janvārī. Janvāra pirmajā pusē gaidāms ap 12 tūkstošiem “Pfizer/BioNtech” izstrādāto vakcīnu  devu un ap 127 tūkstošiem “AstraZeneca” Covid-19 vakcīnu devu, bet uzņēmuma “Moderna” izstrādātās vakcīnas piegādes datums vēl nav pieteikts.

https://www.vm.gov.lv/lv/jaunums/gatavs-detalizets-plans-vakcinacijai-pret-covid-19-latvija

Latvijas sabiedrībā domas par gaidāmo vakcīnu dalās. Ir cilvēki, kas uzskata, ka šī ir tikai kārtējā vakcīna, kā jau daudzas mums pieejamās, un priecājas, ka slimībai pienāks solītās beigas pēc masveida vakcinācijas. Tomēr ir arī otra sabiedrības daļa, kas uzskata, ka koronvīruss nav tik briesmīgs, lai riskētu ar daudziem blakusefektiem no steigā veidotas vakcīnas, kas pēc tam var saglabāties visu atlikušo dzīvi. Mūs veselības ministre I.Viņķele uzsver, ka vakcinācija būs brīvprātīga, taču nav atbildējusi uz jautājumu, vai mediķi, policisti, skolotāji un citi, kas atteiksies no šīs vakcīnas, varēs turpināt strādāt savā darba vietā vai arī viņus palūgs aiziet kā potenciālo draudu sabiedrībai? Ko par to visu domā tu? Vakcīnai – jā vai nē?

Share
Tweet
Dalīties
Dalīties
Dalies ar rakstu:
Share
Tweet
Telegram
WhatsApp

Komentāri