Dalīties:

Īlons Masks: Civilizāciju vairāk apdraud zemā dzimstība nevis globālā sasilšana

Tā nesen savā Twitter kontā apgalvoja Tesla izpilddirektors un biznesa magnāts. Vai tā tiešām ir, par to runā pētījumi, fakti un speciālisti.
Realitāte ir tāda, ka globālais dzimstības līmenis kopš 1960. gada ir samazinājies uz pusi. Valstīs, kas rada 85% no pasaules iekšzemes kopprodukta — ASV, Vācijā, Japānā, pat Ķīnā un Indijā — dzimstības līmenis ir samazinājies zem “dabiskās ataudzes līmeņa”, kas nozīmē, ka, ja vien to nekompensē ar imigrāciju, vecākai paaudzei nomirstot, iedzīvotāju skaits nenovēršami sāks samazināties.
Lai saglabātu pastāvīgu iedzīvotāju skaitu bez imigrācijas, tautai ir jāsasniedz dzimstības līmenis 2,1 bērns uz vienu sievieti, saka eksperti. Taču saskaņā ar Pasaules Bankas datiem dzimstības līmenis ir tikai 1,7 Ķīnā un Brazīlijā, 1,5 visā Eiropas Savienībā un 0,8 Dienvidkorejā, kas ir zemākais no visām valstīm. Amerikas Savienotajās Valstīs šis rādītājs ir 1,6, kur iedzīvotāju skaits joprojām pieaug tikai ilgāka dzīves ilguma un imigrācijas dēļ. Pasaules mērogā iedzīvotāju skaita pieaugumu galvenokārt veicina tādas Āfrikas valstis kā Nigērija, kur dzimstības līmenis ir 5,2. Taču, šīm valstīm attīstoties, pastāv iespēja, ka arī tur dzimstības rādītāji samazināsies, veicinot bezprecedenta pasaules iedzīvotāju skaita samazināšanos.
Lai gan pēdējo gadu laikā noteiktās aprindās pastāv bažas par pārtikas un resursu samazināšanos, trūkumu un pat badu pasaulē, tomēr lielākā daļa ekspertu uzskata, ka šādas prognozes nav piepildījušās un maz ticams, ka piepildīsies. Ņemot vērā to, ka īpaši pēdējo 50 gadu laikā “zaļā revolūcija” lauksaimniecībā izmanto jaunas metodes, lai iegūtu vairāk kaloriju uz vienu hektāru zemes, kā rezultātā bads pasaulē samazināsies pat tad, ja iedzīvotāju skaits būs dubultojies.
Svarīgi atcerēties, ka nevis pārapdzīvotība, globālā sasilšana vai resursu trūkums ir planētas lielākās problēmas, bet drīzāk netaisnīga valsts pārvalde un neefektīvs resursu izlietojums.
Dalies ar rakstu:

Komentāri