Dalīties:

Pretēji visām cerībām Francijas parlamenta vēlēšanu 2. kārtas otrajā kārtā uzvarējusi kreiso un galēji kreiso partiju koalīcija. Prezidenta Makrona partija un tās sabiedrotie ierindojās otrajā vietā, bet Nacionālā apvienība, kura 1. kārtā bija favorīte, palika trešā. Neviens no trim blokiem nesaņēma pietiekamu vairākumu, lai varētu izveidot valdību.

Lai gan Nacionālās apvienības (RN) rezultāti bija krietni zemāki par tiem, ko nedēļas sākumā bija norādījušas aptaujas un ko tā saņēma vēlēšanu 1.kārtā, šī partija ieguvusi lielāko sabiedrības atbalstu. Galvenais iemesls RN zaudējumam ir Makrona centristu un kreiso taktiskais balsojums – gadījumos, kad 1.kārtā labējie ieguva pirmo vietu, kreisie un centristi vienojās par vienu kandidātu, lai pēc iespējas vairāk kaitētu labējo izredzēm uzvarēt.

Dažas nākamās nedēļas iezīmēsies ar lielu nenoteiktību un intensīvām sarunām par to, kurš būs nākamais Francijas premjerministrs. Maz ticams, ka Makrons apstiprinās pārāk radikālo kreisās koalīcijas līderi Žanu Luku Melanšonu, kurš jau ir skaidri norādījis, ka vēlas, lai kreisās koalīcijas programma tiktu īstenota pilnībā, piemēram, nekavējoties pasludinot Palestīnas neatkarību. Visticamāk tiks meklēts mērenāks kandidāts, kurš varētu iegūt kreiso un centriski noskaņoto atbalstu.

Pēc Makrona un kreiso apvienošanās bija paredzams, ka labējie spēki neiegūs vairākumu vēlēšanās. Gan Lielbritānijā, gan Francijā, vēloties nomainīt vadošo koalīciju, pirmajā vietā izvirzīja kreisi liberālās partijas. Francijā var vēl visādi brīnumi notikt, tomēr visdrīzāk labēji konservatīva valdība tiek atlikta uz vēlāku laiku.

Dalies ar rakstu:

Komentāri