Dalīties:

Neeksistējoši citronkoki Itālijā un trūkstošais aprīkojums Kotdivuāras (Rietumāfrika) skolai ir tikai daži no revidentu norādītajiem apšaubāmajiem izdevumiem. Finanšu revīzija konstatējusi, ka 2022. gadā nepareizi izlietoti 4,2 % no Eiropas Savienības kopējā 196 miljardu eiro gada budžeta.

Revidenti konstatējuši “būtiskas un plaši izplatītas” kļūdas gandrīz visā ES grāmatvedībā, kritizējot paviršo veidu, kādā Eiropas grāmatveži apstiprinājuši izdevumus. Starp daudzajiem nepareizi izlietoto līdzekļu piemēriem bija Beļģijā kļūdaini aprēķināts muitas nodoklis, kas “izmaksāja” 440 miljoni eiro, kā arī viens laimīgs Itālijas lauksaimnieks, kas “iebāza kabatā” ievērojamu ES naudas summu par neesošiem citronkokiem. Tāpat skolai Kotdivuārā tika iztērēti 17 miljoni eiro aprīkojumam, kurš tā arī netika izmantots vai vispār neeksistēja. Revīzija konstatēja arī nopietnus PVN pārkāpumus 16 miljonu eiro veselīgas pārtikas projektā vidusskolēniem Malāvijā (Austrumāfrika).

“Ja revidenti par kādu uzņēmumu uzrakstītu tik nomelnojošu ziņojumu, tā vadītājam un direktoriem būtu jāatkāpjas no amata,” pauda Briseles domnīcas MCC direktors Frenks Furedi. Viņaprāt, paviršā grāmatvedība tikai turpināsies. Domnīca arī kritizēja 1,6 miljonus eiro, kas piešķirti ES faktu pārbaudītājiem kā daļa no ES 195 miljardu eiro budžeta 2024. gadam, brīdinot par jaunas “Patiesības ministrijas” izveidošanu.

 

Jāatzīst, ka ES naudas izšķērdēšana jau ir pārvērtusies par tradīciju. Ziņu aģentūra “Reuters” rakstīja, ka, piemēram, 2013.gadā tika nepareizi izlietoti līdz pat 9 miljardiem eiro, 2018.gadā – vairāk nekā 4 miljardi eiro, bet 2021.gadā – nepilni 6 miljardi eiro. Nekas neliecina, ka šādi nevajadzīgi tēriņi varētu samazināties arī nākotnē. 

Dalies ar rakstu:

Komentāri