Eiropas Savienība noteikusi ievērojami augstākus muitas nodokļus no Ķīnas importētajiem elektriskajiem transportlīdzekļiem. Tie stājas spēkā jūlija sākumā, bet galīgais lēmums tiks pieņemts četru mēnešu laikā, kas savukārt dod ES un Ķīnas valdībai laiku sarunām. Augstākajā līmenī tās jau ir notikušas starp ES ekonomikas komisāru Valdi Dombrovski un Ķīnas tirdzniecības ministru.
Pēc astoņus mēnešus ilgas izmeklēšanas Eiropas Komisija, konstatēja, ka Ķīnas elektroauto uzņēmumi saņem milzīgu valsts atbalstu, sākot ar lētu zemi rūpnīcām, ko nodrošina vietējās pašvaldības, litija un bateriju piegādēm no valsts uzņēmumiem, un beidzot ar nodokļu atlaidēm un valsts banku piešķirto finansējumu ar zemākām procentu likmēm.
Tā kā Ķīnā ražotie elektromobiļi ir sasnieguši 25% tirgus daļu 2023. gadā no 3,9% 2020. gadā, tas izraisījis bažas, ka Ķīnas auto apdraudēs ES spēju ražot savas ekoloģiskās tehnoloģijas, kā arī 12,8 miljonus auto nozarē tieši un netieši strādājošo darba vietas.
Ja nodokļu likmes tiks piemērotas, tās būs 17,4% BYD automobiļiem, 19,9% Geely, kuram pieder tādi zīmoli kā Polestar un Zviedrijas Volvo un 37,6% Ķīnas valstij piederošo SAIC, kuram pieder Lielbritānijas MG, kas ir viens no Eiropā vislabāk pārdotajiem elektromobiļu zīmoliem.
Eiropas valdības nevēlas, lai ar automobiļu rūpniecību atkārtotos līdzīga situācija kā ar subsidētiem saules paneļiem no Ķīnas, kas ir iznīcinājuši Eiropas ražotājus.
Nav skaidrs, kāda varētu būt vienošanās. Viens no soļiem varētu būt vienošanās par minimālajām cenām Ķīnas automobiļiem. Tāpat Ķīna varētu veikt pretpasākumus Eiropas produktiem, piemēram, cūkgaļas, brendija vai Eiropas luksusa auto importam. Ilgtermiņā Ķīnas autoražotāji varētu izvairīties no tarifiem, ražojot automašīnas Eiropā. BYD jau būvē rūpnīcu Ungārijā, bet Chery izveidojis kopuzņēmumu, lai ražotu automobiļus Spānijā.
Savukārt ASV paaugstinājusi tarifus Ķīnas elektroauto no pašreizējiem 25% līdz 100%, kas praktiski bloķē visu Ķīnas elektromobiļu importu.