Pēc ASV prezidenta vēlēšanām ne tikai Eiropā, bet arī citviet pasaulē mainās politiskais un garīgais klimats, par ko liecina arvien biežāka liberālo politiķu atkāpšanās, dodot iespēju pie varas nākt konservatīvām valdībām.
Šobrīd pamatīgi “sašūpojusies” Kanādas premjera Trudo valdība. Tam iemesls ir premjerministra vietnieces un finanšu ministres Kristijas Frīlendas negaidītā atkāpšanās no amata 16.decembrī vien dažas stundas pirms tam, kad viņai parlamentā bija jāsniedz ikgadējais budžeta paziņojums.
Savā publiskajā atkāpšanās paziņojumā Frīlenda skaidri norādīja, ka viņa un Trudo nav vienisprātis par to, kā rīkoties, ja Trampa administrācija piemēros 25 % tarifu Kanādas importam. Nodokļus paredzēts celt arī Ķīnas un Meksikas importam, tā kā Tramps uzskata, ka šīs valstis nedara pietiekami daudz, lai apturētu narkotiku, sevišķi fentanila, un nelegālo migrantu invāziju ASV. Tomēr jauno tarifu noteikšana vissmagāk ietekmētu Kanādu, jo vairāk nekā trīs ceturtdaļas savu preču tā eksportē uz ASV un apmēram divi miljoni darba vietu Kanādā ir atkarīgas no starpvalstu tirdzniecības.
Lai Trudo situāciju padarītu vēl sliktāku, īsi pēc Frīlendas atkāpšanās Jaunās demokrātu partijas līderis Džegmets Singhs, kura partija līdz šim atbalstīja liberāļu mazākuma valdību, aicināja Trudo atkāpties. Singhs apgalvoja, ka gadījumā, ja Trudo neatkāpsies no amata labprātīgi, viņš apsvērs iespēju balsot par neuzticības izteikšanu premjeram. Saskaņā ar ziņu aģentūras CTV News teikto, Trudo apsver iespēju arī atkāpties.
Pēdējo mēnešu laikā Kanādā no amata atkāpušies vairāki ministri, jo Trudo Liberālās partijas aptauju rezultāti turpina pasliktināties. Jaunākās aptaujas liecina, ka, ja vēlēšanas notiktu šodien, konservatīvās partijas iegūtu pārliecinošu vairākumu. Acīmredzot iedzīvotāji nav aizmirsuši, ka pandēmijas laikā Francijā bija vieni no drastiskākajiem ierobežojumiem un joprojām tiek tiesāti “Brīvības brauciena” organizatori, kuri cīnījās pret nesamērīgajām valdības sankcijām.