Dalīties:

Pirmo reizi gandrīz 10 gadu laikā Dienvidkorejā novērots dzimstības pieaugums. 2024. gadā piedzima 238 300 bērni, kas ir par 3,6 % vairāk nekā iepriekšējā gadā, ziņo Korejas Statistikas aģentūra.

Šo pieaugumu veicinājusi valdības politika, kas demogrāfiju izvirzījusi par prioritāti. Konservatīvais prezidents Juns Sukjols, kurš 2023. gadā atzina “demogrāfisko krīzi”, īstenojis vairākus nozīmīgus atbalsta pasākumus. Uzņēmumiem ir pienākums maksāt pilnu algu jaunajam vecākam, kurš pēc bērna piedzimšanas ne ilgāk kā sešus mēnešus izmanto atvaļinājumu iepriekšējo trīs mēnešu vietā. No šā gada uzņēmumiem ir obligāti jāsniedz informācija par savu bērniem un vecākiem draudzīgo politiku, un mazie un vidējie uzņēmumi var pretendēt uz dotācijām, lai atbalstītu savu darbību, kamēr darbinieki ir bērna kopšanas atvaļinājumā. Valdība arī ir paredzējusi 12,9 miljardus euro papildu atbalstam ģimenēm un tas ir par 22% vairāk nekā pagājušajā gadā. Tāpat vecākiem ar bērniem līdz 2 gadu vecumam ir iespējams īsāks darba laiks. Neauglības ārstēšanas gadījumā tiek piešķirts apmaksāts atvaļinājums.

Dzimstības pieaugums sakrīt arī ar laulību skaita kāpumu – 2024. gadā tās pieauga par 14,9 %, kas ir lielākais rādītājs kopš 1970. gada. Palielinājies arī starptautisko laulību skaits, kurās dzimstības līmenis ir augstāks nekā vietējo pāru vidū.

Dienvidkorejas piemērs rāda, ka ievērojams valsts finansiālais atbalsts, ir nozīmīgs faktors demogrāfiskās katastrofas risināšanai. Konservatīvā politika un atbalsts tradicionālai ģimenei ir stūrakmeņi valsts demogrāfiskai izaugsmei.

Dalies ar rakstu:

Komentāri