Dalīties:

Bijušais ES pārstāvis reliģijas jautājumos pārsūdz pandēmijas laikā noteiktos dievkalpojumu ierobežojumus

Daudzi ticīgie atceras pandēmijas laika ierobežojumus, kad mēnešiem ilgi daudzas valstis aizliedza pulcēties uz dievkalpojumiem. Jans Figels, bijušais ES īpašais pārstāvis reliģijas un ticības brīvības jautājumos ārpus ES, ar savu aktīvu rīcību ir apliecinājis, ka nevēlas, lai reliģijas brīvība tiktu ierobežota iestājoties nākamajai krīzei, neatkarīgi no tās formas. Šī iemesla dēļ Figels jau divus gadus Eiropas Cilvēktiesību tiesā (ECT) pārsūdz Slovākijā noteiktos ierobežojumus un aizliegumus reliģiskajiem dievkalpojumiem, kas ilga vairāk nekā sešus mēnešus. ECT spriedums šajā jautājumā varētu būt pirmais par dievkalpojumu aizliegumiem pandēmijas laikā, radot svarīgu precedentu tam, kā valdības izturēsies pret jebkādiem turpmākiem dievkalpojumu ierobežojumiem. Tiesas lēmums skars arī 43 Eiropas valstu iedzīvotājus.
Šonedēļ Figels atbildēja uz Slovākijas valdības paziņojumu un iesniedza tiesā savus juridiskos argumentus, kuros viņš apgalvo, ka ierobežojumi reliģiskajām darbībām nebija samērīgi, saprātīgi vai nepieciešami. Lai gan Slovākijas valdība iebilst, ka reliģiju var praktizēt arī individuāli un dievkalpojumus skatīties tiešsaistē, Eiropas Cilvēktiesību konvencija (ECHR) skaidri aizsargā “brīvību gan individuāli, gan sabiedrībā paust savu reliģiju vai ticību … ar dievkalpojumu palīdzību”.
Pozitīvs ECT spriedums šajā lietā būtu nozīmīga reliģijas brīvības uzvara. Tas paradītu valdībām visā Eiropā, ka tās nevar noteikt plašus un nepārdomātus reliģijas brīvības ierobežojumus, aizbildinoties ar sabiedrības veselības aizsardzību. Latvijā pandēmijas laikā tika ieviesti smagāki ierobežojumi dievkalpojumu apmeklēšanai nekā vispārējiem pasākumiem, ECT spriedums būs saistošs arī mūsu valstij un būs jāņem vērā turpmāk īstenojot ierobežojumus reliģijas brīvības jomā.
Dalies ar rakstu:

Komentāri