Dalīties:

Austrālijas banka izbeidz skaidras naudas darījumus

Piektā lielākā banka Austrālijā “Macquarie Bank” paziņojusi, ka no 2024.gada maija klienti vairs nevarēs izņemt skaidru naudu bankas filiālēs un no novembra vairs nebūs pieejami skaidras naudas pakalpojumi vispār. Tā vietā iedzīvotāji tiek aicināti veikt maksājumus digitāli, jo “tas ir drošāks, ātrāks un ērtāks veids, kā norēķināties”, teikts bankas paziņojumā.

Lielbritānijas ziņu kanāla Sky News Austrālijas nodaļas vadītājs Keilebs Bonds sacījis, ka šāda lēmuma mērķis ir izņemt skaidru naudu no sabiedrības. Līdz ar to visi darījumi būs elektroniski un ļaus bankām un valdībai izsekot iedzīvotāju individuālos tēriņus un finanšu plūsmu. “Vienīgais veids, kā izvairīties no šīs kontroles, ir turpināt lietot skaidru naudu. Mums tā ir jāsaglabā”, apgalvo Bonds. 

Lai gan digitālajiem darījumiem ir kādas priekšrocības, daudz būtiskāki ir jautājumi par personas finanšu datu aizsardzību un brīvību. Jau tagad daudzviet pasaulē bankas tiek izmantotas kā de facto represīvie orgāni, slēdzot to organizāciju kontus, kuru vērtības rada tā sauktos “reputācijas riskus”. 

Portālā manabalss.lv ir uzsākta parakstu vākšana, lai nodrošinātu skaidras naudas darījumu nostiprināšanu Satversmē. Uz doto brīdi iniciatīvu jau ir parakstījuši 6,5 tūkstoši iedzīvotāji.

Dalies ar rakstu: