Dalīties:

Frāze “ārkārtējs karstums” tiek bieži izmantota ziņās, lai radītu iespaidu, ka ir iestājusies ārkārtas situācija klimata jomā. ANO ģenerālsekretārs Antoniu Guterrešs aicinājis nekavējoties rīkoties klimata pārmaiņu jomā, sakot: “Globālās sasilšanas ēra ir beigusies, ir iestājusies globālās vārīšanās ēra.” Tomēr laikapstākļu vēsture liecina ko citu – ka sliktākie laikapstākļi, tostarp karstākie gadi, ir bijuši pagātnē. 

Kā vēsta ziņu portāls CBN, postošākā viesuļvētra vēsturē, kas Karību jūras reģionā nogalināja vairāk nekā 20 000 cilvēku, ir reģistrēta 1780. gadā. Smagākais ugunsgrēks ASV vēsturē izcēlās Viskonsīnā 1871. gadā, kurā gāja bojā vismaz 1500 cilvēku un izdega vairāk nekā 400 000 hektāru zemes. Lielākie plūdi pasaules vēsturē bija Jandzi upes plūdi Ķīnā 1931. gadā, kuros gāja bojā gandrīz 4 miljoni cilvēku. Karstākais gads ASV bija nevis 2023, bet gan 1936. gads, kad 21 štatā tika reģistrēti augstākie temperatūras rekordi no +46 līdz +49⁰C. Daudzi tūkstoši cilvēku visā valstī gāja bojā, un karstuma izraisītās putekļu vētras rezultātā 3,5 miljoniem iedzīvotāju nācās emigrēt uz citiem štatiem.

Nav šaubu par to, ka Zeme ir pakāpeniski sasilusi kopš 1850. gada, kad beidzās ārkārtīgi aukstais periods, ko dēvē par mazo ledus laikmetu. Tomēr meteouzņēmuma “Weatherbell” galvenais meteorologs Džo Bastardi šīs vasaras augstajās temperatūrās vaino ūdens tvaikus, ko radījis liels zemūdens vulkāna izvirdums Tongā pagājušajā gadā, kas bija 1000 reižu spēcīgāks nekā uz Hirosimu nomestā kodolbumba, un okeānu sasilšanu. Šovasar ir bijušas arī rekordlielas aukstuma temperatūras, taču šīs laika ziņas tiek ignorētas. 

Nav šaubu, ka notiek izmaiņas klimatā un vispārējā temperatūra paaugstinās salīdzinot ar pēdējām desmitgadēm, tomēr liela nozīme klimata pārmaiņām ir arī dabiskajiem, ar cilvēka darbību nesaistītiem, procesiem. Klimatu vajag saudzēt, bet, kā redzam, Eiropas Zaļais kurss un daudzas zaļo ekstrēmistu idejas iedzen vēl lielākā nabadzībā iedzīvotājus ar zemiem ienākumiem un padara Eiropas reģionu par nekonkurētspējīgu lielo ierobežojumu dēļ.

Dalies ar rakstu:

Komentāri